theme wordpress
موبایل و تبلت

راهنمای خرید کارت حافظه MicroSD برای گوشی و تبلت

اگر شما هم مانند بیشتر مردم دنیا خیلی زیاد از گوشی خودتان استفاده می کنید و حجم اطلاعات زیادی را در آن ذخیره می کنید ، احتمالا با این مسئله مواجه شده اید که جای گوشی شما پر شود . درست است که گوشی های آیفون مانند یک سری از گوشی های اندرویدی قابلیت اضافه کردن حافظه را ندارند اما قابلیت اضافه شدن کارت حافظه به گوشی تلفن همراه در بیشتر گوشی های اندرویدی ، اکثر گوشی های ویندوز فون و بعضی از گوشی های بلک بری ، وجود دارد.

اگر گوشی شما یکی از مدل های جدید بازار تلفن همراه است ، قبل از اینکه به فکر خرید یک کارت حافظه بیفتید، ابتدا مطمئن شوید که گوشی شما امکان پشتیبانی از کارت حافظه را دارد. برای این کار حتی اگر یک درصد هم مطمئن نبودید، به سایت سازنده گوشی خودتان سر بزنید و اطلاعات گوشی خود را در آن جست و جو کنید. البته اکثر گوشی های اندرویدی از این قابلیت پشتیبانی می کنند و در گوشی های جدید تر، اسلات کارت حافظه در واقع همان اسلات سیم کارت دوم هم هست.

شاید مهم ترین عواملی که برای خرید کارت حافظه باید در نظر بگیرید قیمت و ظرفیت کارت حافظه است. اما با این حال نکاتی نیز وجود دارند که قابل توجه است؛ مثلا اینکه کارت حافظه ای که خریداری می کنید با گوشی هماهنگ است یا گوشی شما از آن پشتیبانی میکند یا نه. ولی اول از همه بهتر است بدانیم SDHC  و SDXC چیست و چه کاربردی دارند

SDHC  مخفف کلمه Secure Digital High Capacity و SDXC مخفف Secure Digital Extended Capacity  است. تنها تفاوت واقعی در بین این دو مدل، بازه میزان اطلاعاتی است که می توانند ذخیره کنند؛  به طوری که که مدل های SDHC می توانند حجمی بین 2 تا ۳۲ گیگابایت و مدل های SDXC میتوانند از  ۳۲گیگابایت تا ۲ ترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کنند. البته بیشترین ظرفیت برای کارت حافظه هایی که هم اکنون در بازار وجود دارد، چیزی در حدود ۵۱۲ گیگابایت است. کلاس میکرو اس دی ها مربوط به حداقل سرعت انتقال داده ها در آن است و انواع UHS  مدل های Ultra   High Speed هستند که در واقع حداکثر سرعت انتقال اطلاعات را در بر دارند. در جدول زیر می توانید کلاس بندی ها و حداقل سرعت ها را برای انواع کارت های حافظه مشاهده کنید.

Min SpeedClass
2 Mb/s2
4 Mb/s4
6 Mb/s6
8 Mb/s8
10 Mb/s10
10 Mb/sUHS1
30 Mb/sUHS2

البته بیشتر کارت های حافظه ، سرعتی بسیار بیشتر از سرعت مینیمم خود دارند. کارت حافظه کلاس ۱۰، برای مثال میتواند تا ۹۵ مگابایت بر ثانیه را جا به جا کند یا مثلا کارت حافظه مدل UHS می توانند تا ۳۱۲ مگابایت بر ثانیه اطلاعات را انتقال دهند. انجمن SD به تازگی استاندارد جدیدی به نام App Performance Class را معرفی کرده که برای نشان دادن کارت های حافظه ای طراحی شده که مناسب گوشی و تبلت های شما است. درجه A1 به معنی توان کارت حافظه برای خواندن اطلاعات از ورودی و خروجی ها به میزان ۱۵۰۰ واحد بر ثانیه و نوشتن IOPS با سرعت ۵۰۰ واحد بر ثانیه است که این مقدار برای باز کردن سریع برنامه ها و پردازش سریع دستورات داده شده از آن ها مناسب است. هم چنین از آن ها به عنوان ذخیره گر های انطباقی یاد می شود چون می توانند به عنوان یک حافظه داخلی برای گوشی شما در نظر تعریف شوند.

چگونه یک کارت Micro SD را انتخاب کنیم ؟

قطعا چیزی که شما مورد نظر دارید، بیشترین سرعت، بیشترین ظرفیت و کمترین قیمت خواهد بود. توصیه ما به شما این است که شما فاکتور شهرت برند و میزان توانایی های گزارش شده از کاربران را و هم چنین میزان قابل اطمینان بودن برند را در نظر بگیرید. موارد گارانتی را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از کارت هایی که حافظه معتبر در کشور ما نیز دارای گارانتی مادام العمر هستند و مطمئنا رعایت شرط احتیاط واجب خواهد بود. هم چنین به این دقت کنید که کارت حافظه را از کجا می خرید؛ چون برای کارت حافظه موارد تقلبی بسیاری وجود دارد. و نمونه های تقلبی بسیار شبیه به نمونه های اصلی بوده و تشخیص آن ها بسیار مشکل است.

در این مقاله ما سعی کردیم تا برخی از Micro SD هایی که ارزش خرید دارند را برای شما معرفی کنیم. (البته قبل از خرید هر Micro SD اول از این مطمئن شوید که این کارت حافظه ای که قرار است بخرید با گوشی شما سازگاری کامل دارد .) شاید بهترین برند ها برای خرید کارت حافظه، Samsung , SanDisk , Lexar , Toshiba  و Kingston باشند.  قیمت همه آن ها با توجه به زمان متغیر است و در برند های معروف، قیمت ها معمولا نردیک به هم هستند. البته با توجه به این که بازار خرید کارت های حافظه در حال تلاطم و تغییر است، انتظار نداشته باشید که قیمت یک جنس برای مدتی طولانی یکسان بماند.

1) SanDisk Extreme, 32 GB

راهنمای خرید کارت حافظه

این کارت حافظه سندیسک از نوع SDHC، می تواند اطلاعات شما را تا ۹۰ مگابایت بر ثانیه انتقال دهد و سرعت نوشتن اطلاعات در آن، تا ۶۰ مگابایت بر ثانیه است. این یک کارت حافظه بسیار عالی با گارانتی مادام العمر است. و نتایج و گزارش هایی که از کاربرانی که از آن استفاده کردند به دست آمده، همیشه مثبت بوده‌. برای ذخیره ویدیو های با کیفیت Full HD و حتی کیفیت4K  بر روی آن مشکلی نخواهید داشت. و این کارت حافظه حتی برای ظرفیت های بزرگ تری هم ارائه شده که قابل خریداری هستند‌.‌ این کارت حافظه به طور معمول با یک آداپتور کارت حافظه ارائه خواهد شد. قیمت این کارت در حدود 50 هزار تومان است.

2) Samsung Evo+ , 64 GB

راهنمای خرید کارت حافظه

کارت حافظه SDXC از کلاس ۱۰ یا در دو نوع کلاس ۱۰ یا UHS یک ارائه می شود و تا سرعت ۸۰ مگابایت بر ثانیه توانایی تبادل اطلاعاتی دارد. همانند مدل سندیسک این کارت حافظه نیز با فیدبک های بسیار مثبتی رو به رو شده. برای ضبط تصاویر ۱۰۸۰ مشکلی نخواهید داشت اما این کارت حافظه برای ضبط تصاویر  4K مناسب نیست. البته با توجه به قیمتی که برای آن تعریف شده انتخابی به صرفه خواهد بود. این کارت در حدود 145 هزار تومان قیمت دارد.

3) Lexar Professional, 128 GB

راهنمای خرید کارت حافظه

اگر می خواهید کارت حافظه ای که می خرید ظرفیت زیادی داشته باشد، میتوانید به سراغ لکسار بروید. این مدل از لکسار یک کارت حافظه SDXC بوده و در کلاسUHS2 است. سرعت خواندن اطلاعات ۱۵۰ مگابایت بر ثانیه است. در حالی که سرعت نوشتن اطلاعات مقداری نا امید کننده و چیزی در حدود ۴۵ مگابایت بر ثانیه است. اما با این حال شما میتوانید ویدیو های 4K را بر روی آن بدون هیچ مشکلی ضبط کنید. از این مدل نیز در نقد ها به نوع به طور کاملا مثبتی یاد شده و می توانید از آن بر روی دوربین فیلم برداری خود استفاده کنید. این قابلیت وجود دارد تا با وسیله رم ریدری که به همراه آن ارائه می شود آن را به لپ تاپ یا PC خود  وصل کنید. قیمت این کارت در حدود 200 هزار تومان است.

4) Sandisk Ultra, 200 GB

راهنمای خرید کارت حافظه

اگر نمی توانید از برند سندیسک با امکانات و گارانتی مادام العمری که دارد بگذرید و همچنان میخواهید که حجم بیشتری از اطلاعات را روی آن ذخیره کنید، می توانید به طرف مدل سندیسک ۲۵۶ گیگ A1 بروید. کلاس اطلاعاتی آن همان طور که توضیح داده شد A1 است البته قیمت آن تا حدودی بیشتر از مدل های دیگر است. این یک کارت حافظه کلاس ۱۰ بوده که می تواند تا ۲۰۰ گیگابایت اطلاعات شما را ذخیره کند و آن قدری سریع است که بتواند ویدیو های ۱۰۸۰ را به راحتی روی خود ذخیره کند. سرعت خواندن اطلاعات در آن ۹۰ مگابایت بر ثانیه است و سرعت نوشتت اطلاعات روی آن مقداری کم تر است. به همین منظور می توان گفت زیاد مناسب برای ضبط تصاویر 4K نیست. هم چنین این مدل نیز با یک آداپتور SD ارائه میشود. این کارت در حدود 430 هزار تومان قیمت دارد.

منبع:مجله سخت افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

بستن